Ortopédia Cievne centrum Rehabilitácie Masáže Služby Kontakt Cenník Najbližší termín

Sklerotizácia varixov

Sklerotizácia je jednou z moderných miniinvazívnych metód odstraňovania metličiek  a menších až stredných kŕčových žíl. Jej princípom je injekčné podanie špecializovaných prípravkov (roztoku alebo peny) do postihnutých žíl, ktoré spôsobujú lokálny zápal, čo v konečnom dôsledku vedie k uzavretiu žily a jej vstrebaniu. 

Zákrok vykonávame pod ultrasonografickou kontrolou alebo za pomoci veinlite pre zabezpečenie správnej lokalizácie podania sklerotizačnej látky. 

Sklerotizácia

Výsledky na ošetrovanej oblasti sú viditeľné po cca 1 mesiaci, v závislosti od rozsahu postihnutia žíl. Po sklerotizácii sa odporúča vyhýbať UV žiareniu.

Pri výkone nie je potrebná anestézia, výkon je minimálne bolestivý vďaka použitiu mikroihiel. Priamo po zákroku je dôležitá 30-40 minútová chôdza a kompresia končatín pomocou kompresných pančúch/podkolienok, ktoré pacient následne nosí. Samotný výkon trvá spravidla 30-40 minút. Výhodou je vysoká úspešnosť a maximálny kozmetický efekt bez jaziev a stehov.

Aj keď je zákrok pacientmi väčšinou dobre tolerovaný, sú situácie, kedy je sklerotizácia kontraindikovaná.

Absolútnymi kontraindikáciami sú: alergia na zložku sklerotizačného roztoku, tehotenstvo a dojčenie, stav po embolizácii a trombóze, pľúcna embólia v anamnéze, závažná ateroskleróza, či cukrovka.

Medzi nežiadúce účinky patria hyperpigmentácie, embolizácia, nekróza okolitého tkaniva, lokálne zakrvácanie v ošetrovanej oblasti, hematóm. Preto je dôležité, aby zákrok vykonával vyškolený a skúsený lekár.

Objednať sa na sklerotizáciu varixov